Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

gvdf turbosprężarka
Regeneracja Turbosprezarek

Turbosprężarka – jak dbać?

Turbosprężarka jest jednym z najbardziej delikatnych elementów zespołu napędowego. Żeby wiedzieć jak zadbać o turbosprężarkę w samochodzie, trzeba dowiedzieć się jak ona działa.

Turbosprężarka – jak działa i jak o nią zadbać?

W turbosprężarce znajduje się wirnik i sprężarka osadzone na wspólnym wale. Wirnik obraca się z ogromną prędkością. Turbosprężarka napędzana jest przez spaliny, których temperatura dochodzi do 1000 stopni Celsjusza. Do łożysk elementów wirujących doprowadzany jest olej, który pozwala na utrzymanie właściwego toczenia.

Czym jest dla samochodu turbosprężarka i jak dbać o nią?

W związku z tym, żeby zadbać o turbosprężarkę, należy przede wszystkim zrozumieć, że jest to najbardziej delikatny element w samochodzie, gdyż jest on jednocześnie najbardziej wysilonym elementem w całym pojeździe. Pracuje na wysokich obrotach (dosłownie) oraz w wysokiej temperaturze.

Jak jeździć samochodem z turbosprężarką, żeby o nią zadbać?

Dlatego, żeby turbosprężarka właściwie pracowała, należy pozwolić jej na stopniowe smarowanie łożysk elementów wirujących, żeby nie doszło do tarcia bez poślizgu. Dlatego w początkowej fazie jazdy należy jeździć mniej dynamicznie. Należy również pozwolić turbosprężarce zatrzymać się i lekko wystygnąć po skończonej jeździe (nie wyłączać silnika od razu).

Ponadto, należy dolewać olej do właściwego poziomu oraz często go wymieniać. Należy również wymieniać filtry. Po zauważeniu niewłaściwej pracy sprężarki (stuki, niewłaściwy kolor spalin) należy jak najszybciej zaprowadzić auto do mechanika.