Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

Regeneracja Turbosprezarek

Wybieramy olej silnikowy, czyli jak zadbać o silnik z turbosprężarką – klasy olejów

Wybór oleju silnikowego większości z nas wydaje się prostą sprawą. Idziemy do sklepu, prosimy pana sprzedawcę o „olej do dizla” albo „jakiś samochodowy”, no i oczywiście filtr, uważając, że zrobiliśmy wszystko, co jest konieczne, by zapewnić trwałość silnika na długi czas. Jest też grupa kierowców (tych najmniej wtajemniczonych), którzy proszą o „ten najtańszy”. Cóż… Mówiąc krótko, nie jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku silnika turbodoładowanego, który chcąc nie chcąc wymaga specjalnej troski. Jak zatem wybrać olej silnikowy, by mieć pewność, że właściwie spełni swoją rolę?

To co najważniejsze, czyli typ oleju

Rozróżniamy trzy typy olejów silnikowych – mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne (na opakowaniach oznaczane często w języku angielskim odpowiednio jako mineral, semi-synthetic oraz synthetic). Właścicieli samochodów turbodoładowanych turbosprężarkami powinny interesować w zasadzie tylko te ostatnie – mają najlepsze parametry lepkościowe, a przy tym zapewniają optymalną ochronę podzespołów silnika.

Lepkość dla używanych w tej strefie geograficznej olejów wielosezonowych jest zaszyfrowana w postaci oznaczenia oleju – dla syntetyków jest to najczęściej 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40 lub 5W-50. Są to oznaczenia przyjęte przez amerykańskie Society of Automotive Engineers (SAE). Pierwsza część odpowiada za lepkość oleju w niskich temperaturach (stąd oznaczenie W – od „winter”). Krótko mówiąc, im mniejsza liczba występuje w oznaczeniu, tym lepiej. Mniejsza lepkość oznacza, że olej szybciej „rozchodzi się” po silniku, poprawiając smarowanie i chłodzenie oraz ułatwiając współdziałanie elementów już od momentu uruchomienia jednostki napędowej.

Olej o określonej lepkości ma także zdefiniowaną minimalną temperaturę, przy której możliwy jest rozruch silnika. Szczegóły przedstawiamy w tabelce poniżej:

 

Lepkość

Wskazana temperatura rozruchu (dopuszczalna temperatura rozruchu)

0W

-40oC (-45 oC)

5W

-30oC (-35 oC)

10W

-25oC (-30 oC)

15W

-20oC (-25 oC)

 

Druga część oznaczenia odpowiada za lepkość w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Tutaj także w sensie łatwości pracy silnika obowiązuje zasada ?im mniej, tym lepiej?, jednak trzeba pamiętać, że w wyższej temperaturze liczy się także ochrona podzespołów jednostki napędowej ? tu zaś przydatna okazuje się nieco większa lepkość.

To już wszystkie informacje dotyczące typów olejów, jakie chcieliśmy zawrzeć w tym artykule. W kolejnej części przyjrzymy się bliżej aspektom jakościowym (i ich oznaczeniom) olejów silnikowych, by pomóc Wam w decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego dla silnika Waszego samochodu.

Klasyfikacja jakościowa olejów API i ACEA

Obecnie wykorzystuje się dwie skale jakości olejów: europejską ACEA, stworzoną przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników (fr. Association des Constructeurs Européens dAutomobile) oraz API, autorstwa Amerykańskiego Instytutu Naftowego (ang. American Petroleum Institute). Współistnienie tych dwóch klasyfikacji jest wynikiem różnic konstrukcyjnych między silnikami produkowanymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jednak obie dzielą silniki według wykorzystywanego rodzaju paliwa na benzynowe oraz o zapłonie samoczynnym (silniki Diesla). Producenci olejów zazwyczaj starają się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego na opakowaniach zazwyczaj podaje się obie klasyfikacje.

Klasa ACEA

Pierwszym elementem podziału olejów według ACEA jest oznaczenie typu silnika. Mamy więc:

A – do silników benzynowych
B – do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym
C – oleje „low SAPS” (tzw. olej niskopopiołowy) do samochodów osobowych
E – do stosowania w wysokoprężnych silnikach samochodów ciężarowych

Do każdego oznaczenia dołączona jest także cyfra od najniższej (olej standardowy) do najwyższej (olej najwyższej jakości). Przykładowo ACEA A5 to olej, który pozwala zaoszczędzić największą ilość paliwa, a przy tym wydłuża przebieg międzyobsługowy.

Klasa API

Klasyfikacja API jest skonstruowana w jeszcze prostszy sposób, ponieważ przewiduje podział jedynie według dwóch kategorii – S (silniki benzynowe) i C (silniki z zapłonem samoczynnym). Jakość oleju także jest oznaczona cyfrą w porządku rosnącym, umieszczana tuż za literą S lub C. Otrzymujemy wiec oznaczenia SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SI, SJ, SL i SMa także przeznaczone dla silników Diesla CA, CB, CC, CD, CE i CF, CF-4, CG-4, CH-4, CI-4 oraz CJ-4.

Jaki olej wybrać?

Rozumiejąc oznaczenia olejów silnikowych i ich znaczenie, w prosty sposób można wywnioskować, jak istotne dla trwałości turbosprężarki jest właściwe dobranie oleju silnikowego i w ten sposób zadbanie o właściwe smarowanie tego podzespołu. Typ oleju, jaki powinien zostać użyty, jest precyzyjnie określony przez producenta turbosprężarki i stosowanie się do tego zalecenia jest najskuteczniejszym ze sposobów na uniknięcie kosztownej awarii.