Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

gvfd turbosprężarka
Regeneracja Turbosprezarek

Turbosprężarka – ile wytrzyma czasu podczas prawidłowej eksploatacji?

W tej chwili turbosprężarka samochodowa jest na tyle obciążona, że jej wytrzymałość próżno mierzyć w tysiącach przejechanych kilometrów.

Turbosprężarka kiedyś

Kiedyś turbosprężarka nie była obciążona jak dzisiaj. Samochody miały wysoką pojemność i niezbyt wysoką moc. Niewygórowane obciążenia nie powodowały wysilania turbosprężarki, a mimo to najbardziej newralgicznym elementem samochodu było właśnie turbo. Sprężarka montowana w 1.9 TDI była najbardziej awaryjnym elementem samochodu. Kiedyś turbosprężarka nie trafiała często do samochodów benzynowych.

Turbosprężarka dzisiaj – ile wytrzyma kilometrów jazdy?

Współcześnie turbosprężarka montowana jest w samochodach o dużo mniejszej pojemności. Samochody z silnikami benzynowymi o pojemności 1.2 z turbosprężarką, osiągające 120 KM nie są niczym odstającym od normy. W takim przypadku turbosprężarka daje przypływ mocy nawet o 60 KM. Ponad to silniki 1.5 potrafią generować 200 KM przy użyciu turbosprężarki.

Turbosprężarka na szczęście jest stale poprawianym elementem samochodu i możemy ocenić ile turbosprężarka wytrzyma. Ulepszanie sprężarki, mimo podnoszenia osiągów standardowego silnika, pozwala na przejechanie nawet 100 000 kilometrów, bez objawów zużycia.

Możliwe jest także przejechanie nawet 300 000 – 400 000 kilometrów samochodami wyprodukowanymi do 2008 roku, jednak przy ok. 100 000 kilometrów należy przyjrzeć się temu elementowi.