Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

Informacje o Turbosprężarkach

Regeneracja turbiny Ford Focus 1.6

Turbina w samochodzie jest jednym z tych elementów, które dosyć szybo (w porównaniu do innych części) się zużywają. Jednak istnieje zabieg, który pozwoli na znaczne wydłużenie pracy jednej turbiny, a jest nim regeneracja. Focus 1.6 jest dostępny z szeroką gamą silników, od oszczędnego 1,0-litrowego benzynowego do wydajnego 1,6-litrowego silnika EcoBoost, który wytwarza do 159 KM przy minimalnej emisji CO2 wynoszącej zaledwie 93g/km. Samochód wyposażono również w innowacyjny system Forda EcoMode zapewniający wzrost wydajności paliwowej do 18% na dłuższych trasach.

Na czym polega regeneracja turbiny w samochodach Ford?

Turbosprężarka to część, która przede wszystkim kojarzona jest z silnikami diesla. Regeneracja turbiny pozwala na znaczne obniżenie kosztów, ponieważ regeneracja kosztuje jedną czwartą tego co nowa turbina.

Cały proces rozpoczyna się od dokładnego sprawdzenia obudowy turbiny, a następnie serwisant przechodzi do wyczyszczenia (najczęściej piaskowania), dzięki temu można dokładnie ocenić stan korpusu oraz pozbyć się ewentualnej korozji.

Po dokładnym sprawdzeniu korpusu serwisant przechodzi do najważniejszego kroku, czyli pomiarów. Turbosprężarki mogą się różnić między sobą, tym samym taka regeneracja turbiny w Fordzie Focusie 1.6 może różnić się w pomiarach od innego modelu np. Opla Astry. Dlatego też istotne jest żeby serwisant robił wszystko zgodnie z wytycznymi producenta. Jeżeli pomiary wykażą jakąś nieprawidłowość, a części będą oznaki zużycia to zostają wymienione na nowe.

Odpowiednio zregenerowana turbina powinna zachowywać się tak samo jak jej nowy odpowiednik.

Dla modeli Forda Focus wyposażonych w silniki 2.0L EcoBoost, zalecana jest modernizacja lub wymiana fabrycznej turbosprężarki w celu jak najlepszego zoptymalizowania potencjalnych osiągów silnika. Zmodernizowane turbiny są zazwyczaj większe od standardowych i pozwalają na uzyskanie wyższego poziomu ciśnienia, co zwiększa moc wyjściową, a także zapewnia szybszy czas rozruchu i lepszą reakcję na doładowanie.

Aby zapewnić niezawodne działanie, istnieje kilka komponentów, które powinny być brane pod uwagę podczas instalacji zamiennego lub zmodernizowanego turbo w Fordzie Focus, takich jak intercoolery, wastegates, zawory wydmuchowe i układy dolotowe. Niestandardowy układ wydechowy może być również konieczny w zależności od pożądanego efektu końcowego w zakresie całkowitej mocy wyjściowej, jak również poziomów głośności dźwięku z rury wydechowej pojazdu.

Dzięki połączeniu wszystkich tych komponentów, zauważysz zwiększone przyspieszenie i starty, a także ogólną poprawę dynamiki jazdy dzięki dodatkowemu momentowi obrotowemu oferowanemu przez konfigurację turbosprężarki w Twoim specjalnym Fordzie Focus.