Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

SuperTurbo

Zawory westegate w układach z turbosprężarką – objawy, uszkodzenia

Zawory regulujące ciśnienie w układach z turbosprężarką. Istnieje kilka rodzajów zaworów odpowiadających za regulację ciśnienia doładowania w układach posiadających turbinę. Jednym z nich jest zawór wastegate (w skrócie WG). Dowiedzmy się zatem, czym jest wyżej wspomniany zawór.

Czym jest wastegate?

To nic innego jak zawory regulujące prędkość obrotową wirnika turbiny, a tym samym regulujący prędkość obrotową samej turbiny. Obecnie sterowane są one głównie elektronicznie, dzięki czemu regulacja jest dokładniejsza. Mogą być wbudowane fabrycznie w konstrukcję turbiny lub być oddzielnie wbudowanym urządzeniem. Jednak każde urządzenie posiadające turbosprężarkę powinny być wyposażone w zawory do regulacji ciśnienia.

Gdzie znajduje się zawór wastegate i jak działa?

Umiejscowiony jest on w układzie wylotowym pomiędzy przewodem na wlocie do turbiny, a kolektorem wydechowym. Zawór wastegate, podobnie jak inne zawory tego rodzaju, w momencie największej wartości ciśnienia doładowania zostaje otwarty, dzięki czemu turbina nie wchodzi na coraz to większe obroty – co w konsekwencji prowadzi do jej uszkodzenia, a nawet uszkodzenia silnika pojazdu.

Nadmiar spalin przedostaje się na kanał obejściowy do wydechu omijając turbinę. Dzięki zastosowaniu zaworów WG mamy pewność, że spaliny nie dostają się z powrotem do turbiny.

Niektóre powszechne objawy awarii zaworu wastegate

  1. Podwyższona temperatura spalin: Zawory wastegate są odpowiedzialne za regulację poziomów przepływu spalin i jeśli staną się wadliwe z powodu wieku lub użytkowania, wtedy więcej spalin może przejść niż zamierzone, co powoduje wzrost temperatury w układzie wydechowym. Takie przegrzanie może szybko spowodować uszkodzenie pobliskich komponentów, takich jak czujniki tlenu i katalizatory, więc ważne jest, aby zidentyfikować wszelkie problemy wcześnie, zanim zostanie wyrządzona zbyt duża szkoda.
  2. Utrata Boost: Jeśli istnieje problem z zaworem waste gate, to silnik nie będzie w stanie wyprodukować swojego pełnego doładowania i możliwości mocy, co prowadzi do zmniejszenia wydajności podczas przyspieszania lub jazdy pod górę itp. Jeśli zauważysz spadek mocy przyspieszenia lub trudności z pokonywaniem wzniesień, sprawdź jak najszybciej, czy nie ma usterek z zaworem wastegate.
  3. Zwiększony hałas podczas spalania: Wreszcie, jeśli słyszysz głośne pops i bangs pochodzące z wydechu na przyspieszenie, to może wskazywać na over fuelling spowodowane przez zmniejszenie ciśnienia doładowania z powodu problemów z zaworem wastegate. Sprawdź inne części systemu, jak również takie jak filtry wlotu powietrza, aby wykluczyć przyczyny inne niż wadliwy siłownik / zawór sam.

Naprawa w serwisie MSM

Kiedy pojawiają się objawy wskazujące na uszkodzenie, nadszedł czas, aby oddać samochód do naprawy. Na szczęście, naprawy są często proste i szybkie i nie są tak kosztowne jak wymiana całego zespołu turbosprężarki. Jeśli klapka waste gate działa prawidłowo, a jedynie wymaga regulacji, to zadanie to wykonują wyłącznie doświadczeni mechanicy. Jeśli zawór nie otwiera się we właściwym czasie, to może być zatkany brudem w jego komorach, co powoduje, że konieczne jest przeprowadzenie procesu płukania, zanim mechanicy będą mogli rozpocząć ponowną regulację w celu uzyskania optymalnej wydajności.

Jeśli jakiekolwiek części są zużyte lub uszkodzone, w tym uszczelki lub O-ringi, może być wymagana wymiana, która zajmuje więcej czasu niż sama regulacja, ale nadal zwykle jest wykonywana w ramach jednej wizyty serwisowej. Po tych wszystkich regulacjach technicy MSM muszą wykonać jazdę próbną, aby upewnić się, że wszystkie wcześniej wykonane prace zakończyły się sukcesem.