Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

SuperTurbo

Głośna praca turbosprężarki – dlaczego turbina gwiżdże?

Teoretycznie fabryczna turbosprężarka powinna wystarczyć na całe życie auta. Jak to wygląda w praktyce? Jest to delikatny element osprzętu silnika, który w momencie nieodpowiedniego traktowania często się psuje. Dobrą wiadomością jest możliwość jej naprawienia, natomiast jeśli będziemy z tym zwlekać, turbosprężarka będzie nadawała się tylko do wyrzucenia na śmietnik, a przy okazji może się okazać, że cały silnik nadaje się na złom.

W najnowszych dieslach nawet najkrótsza jazda z niesprawną turbosprężarką kończy się natychmiastowym zapełnieniem filtra cząstek stałych. Ważne, aby mechanik podczas założenia nowej turbosprężarki pamiętał o wymianie filtra, który jest już zapchany i stawia opór gazom wydechowym, co może spowodować ponowne zepsucie się tej części.

Objawy awarii turbosprężarki

Przeważnie turbosprężarka pracuje tak cicho, że można całkowicie o niej zapomnieć, natomiast w niektórych modelach ciche pogwizdywanie spod maski podczas wciśnięcia gazu jest normalnym zjawiskiem. Moment kiedy powinniśmy się niepokoić jest, kiedy turbosprężarka zaczyna pracować wyraźnie głośniej. Wysokie zużycie oleju, niebieski dym z wydechu, wycieki, czarny dym,  regularne zapalanie się kontrolki check engine to kolejne niepokojące objawy uszkodzenia turbosprężarki.

Turbosprężarki są integralnym elementem wielu samochodów, zwłaszcza modeli wyczynowych i wysokowydajnych. Ale dlaczego turbosprężarka gwiżdże tak głośno?

Turbosprężarka to napędzane turbiną urządzenie do wymuszonej indukcji, które wtłacza dodatkowe powietrze do kolektora dolotowego silnika. Dodanie tego dodatkowego powietrza zwiększa moc silnika. Gdy powietrze jest sprężane, wydaje dźwięki podobne do pisku lub gwizdu, tworząc wyraźny „turbo gwizd” lub „turbo gwizd”.

Kiedy koło turbiny obraca się szybko, działa jak łopatka wentylatora i wytwarza fale dźwiękowe podobne do tych, których doświadczasz w silniku samolotu. Gdy koło obraca się w jednym kierunku, wytwarza ssanie, ponieważ jego łopatki wciągają powietrze z zewnątrz. Ta kombinacja obracających się łopatek i zasysania tworzy fale ciśnienia, które wytwarzają hałas podczas przemieszczania się przez układ wydechowy.

Głośność turbosprężarki zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar, poziom doładowania, prędkość obrotowa koła kompresora (RPM) i prędkość obrotowa koła turbiny (przepływ spalin), a także styl i materiał, z którego wykonane są komponenty. Niektóre inne czynniki, takie jak tłumienie dźwięku, mogą również wpłynąć na to, jak głośna będzie twoja turbosprężarka podczas pracy przy pełnym gazie i w warunkach pełnego obciążenia.

Dlatego, jeśli słyszysz głośne gwizdy dochodzące z Twojego samochodu podczas przyspieszania lub utrzymywania wysokich prędkości na długich dystansach – są duże szanse, że masz uszkodzoną lub zużytą turbosprężarkę. Chociaż ten problem może być zwykle naprawiony z niektórych drobnych napraw lub części zamiennych – to jest najlepsza praktyka, aby wziąć swój samochód do eksperta mechanika, który specjalizuje się w analizowaniu silników z potencjalnych problemów pod ręką, takich jak nadmierne poziomy hałasu i więcej!