Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

SuperTurbo

Głośna turbosprężarka – dlaczego gwiżdże?

Teoretycznie fabryczna turbosprężarka powinna wystarczyć na całe życie auta. Jak to wygląda w praktyce? Jest to delikatny element osprzętu silnika, który w momencie nieodpowiedniego traktowania często się psuje. Dobrą wiadomością jest możliwość jej naprawienia, natomiast jeśli będziemy z tym zwlekać, turbosprężarka będzie nadawała się tylko do wyrzucenia na śmietnik, a przy okazji może się okazać, że cały silnik nadaje się na złom.

W najnowszych dieslach nawet najkrótsza jazda z niesprawną turbosprężarką kończy się natychmiastowym zapełnieniem filtra cząstek stałych. Ważne, aby mechanik podczas założenia nowej turbosprężarki pamiętał o wymianie filtra, który jest już zapchany i stawia opór gazom wydechowym, co może spowodować ponowne zepsucie się tej części.

Objawy awarii turbosprężarki

Przeważnie turbosprężarka pracuje tak cicho, że można całkowicie o niej zapomnieć, natomiast w niektórych modelach ciche pogwizdywanie spod maski podczas wciśnięcia gazu jest normalnym zjawiskiem. Moment kiedy powinniśmy się niepokoić jest, kiedy turbosprężarka zaczyna pracować wyraźnie głośniej. Wysokie zużycie oleju, niebieski dym z wydechu, wycieki, czarny dym,  regularne zapalanie się kontrolki check engine to kolejne niepokojące objawy uszkodzenia turbosprężarki.