Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

Informacje o Turbosprężarkach

Historia Turbosprężarek

Kiedy się zaczęło?

Historia turbodoładowania, zastosowań związanych z nim czyli użyciem mechanizmu turbosprężarki zaczyna się tak właściwie już od powstania pierwszego silnika spalinowego. Gottlieb Daimler uważany jest za ojca silnika spalinowego korzystającego z benzyny. Pierwsze turbosprężarki miały ograniczone – montowane były tylko w mocnych układach silnikowych takich jak statki dalekomorskie. Turbosprężarki do przemysłu motoryzacyjnego trafiły dopiero, gdy skonstruowano pierwsze samochody typowo ciężarowe. Firma „Swiss Machine Works Saurer” zaprojektowała i wyprodukowała turbosprężarkę, która była pierwszą odbyło się to w 1938 roku. Jednak dopiero podczas drugiej wojny światowej zaczęto produkować je masowo.

Co było dalej?

Historycznie, pierwszym samochodem posiadającym turbodoładowanie Chevrolet Corvair Monza jak i Oldsmobile Jetfire, dostały się na rynek w przełomie roków 1962/1963. Modele te koniec końców nie okazały się niestety sukcesem, mimo ich zwiększonej mocy były zbyt awaryjne. Turbosprężarki jakiś czas później zdobyły rynek wyścigów, w latach 70-tych, zaczęto stosować turbodoładowanie na przykład w Formule 1.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii turbosprężarek było wyprodukowanie samochodu modelu Mercedesa 300SD z 1978 roku, kiedy to producent użył nowego silnika wysokoprężnego Disel z turbodoładowaniem. Wtedy turbosprężarki zaczęły trafiać pod strzechy. Dzisiaj zastosowanie turbosprężarek nie jest już modą a koniecznością.