Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

vgsvfd turbosprężarka
Informacje o Turbosprężarkach

Proces regeneracji turbosprężarki samochodowej

Regeneracja turbosprężarki (krok po kroku).

Pokazujemy jak wygląda każdy etap regeneracji turbosprężarki.


1. ROZEBRANIE TURBOSPRĘŻARKI

Pierwszym etapem regeneracji jest rozkręcenie turbosprężarki na części pierwsze i stwierdzenia przyczyn jej uszkodzenia.

 


2. MYCIE WSTĘPNE

Następnie brudne elementy czyścimy  ze starego oleju i innych nieczystości. Używamy specjalnych myjek.

 


3. PIASKOWANIE / SZKIEŁKOWANIE

Wyczyszczone obudowy zostają poddane piaskowaniu. Dzięki skiełkowaniu możemy pozbyć się reszty zabrudzeń, z którymi nie poradziły sobie myjki (np. rdza).

 


4. WYMIANA RDZENIA / CHRA

Wymieniamy rdzeń (chra) na fabrycznie nowy lub składamy go z pojedynczych części.

 


5. MONTAŻ RDZENIA

Jeżeli składamy rdzeń z pojedynczych części to jego wszystkie elementy są fabrycznie nowe (obudowa rdzenia, wirnik, koło kompresji, talerzyk oraz zestaw naprawczy).

 


6. DOWAŻENIE RDZENIA I KONTROLA SZCZELNOŚCI

Używamy wyważarek wysokoobrotowych dwóch światowych producentów: Schenck oraz Cimat. Prędkość wyważania rdzenia sięga do 300.000 obr / min.

 


7. WYMIANA ZMIENNEJ GEOMETRII

Jeżeli turbosprężarka jest wyposażona w układ zmiennej geometrii VNT/VTG, to nasza usługa obejmuje jej wymianę na nową.

 


8. MONTAŻ OBUDÓW TURBOSPRĘŻARKI

Gotowe wszystkie elementy turbosprężarki zostają złożone w całość. Do skręcania używamy zawsze nowych śrub.

 


9. USTAWIENIE ZMIENNEJ GEOMETRII ORAZ ACTUATORA

Ustawiamy przepływ spalin przez zmienną geometrię oraz działanie actuatora. Do takiego procesu służą nam 3 maszyny i 3 urządzenia.

 


10. ZABEZPIECZENIE PLOMBAMI GWARANCYJNYMI

Zabezpieczamy wszystkie śruby i ustawienia specjalną farbą.

Jak wygląda regeneracja turbosprężarki?

Rozbiórka

Pierwszą fazą regeneracji turbiny jest oczywiście jej wymontowanie z wnętrza pojazdu. W tym celu demontuje się zawór sterujący, odłącza muszlę wydechową oraz muszlę ssącą. Następnie demontuje się rdzeń urządzenia. Wtedy nadchodzi czas na zdiagnozowanie awarii – proces ten rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia i znalezienia wszelkich uszkodzeń zewnętrznych (np. pęknięć na obudowie).

Później turbinę rozbiera się dokładnie na części, w celu wykonania weryfikacji uszkodzeń jej poszczególnych elementów. Kolejny krok to mycie korpusu turbosprężarki w myjce wysokociśnieniowej przy użyciu specjalnego odczynnika i jego piaskowanie lub śrutowanie. Zabieg ten pozwoli całkowicie pozbyć się korozji oraz zanieczyszczeń. Temu procesowi poddawany jest również kolektor turbiny.

Naprawa

Gdy wszelkie zanieczyszczenia są już usunięte, następuje skrupulatne sprawdzenie każdej części pod kątem nawet najmniejszych uszkodzeń i zużycia materiału. Wykonując szeregu dokładnych pomiarów, sprawdza się przede wszystkim elementy wirujące – jeśli okaże się, że nie mogą być użyte ponownie, wymienia się je na nowe, pochodzące od producenta.

Jeśli elementy wirujące można wykorzystać ponownie, poddaje się je myciu ultradźwiękowemu. Natomiast w każdym przypadku dokonuje się wymiany łożyska wirnika, pierścieni oporowych, odrzutników olejowych oraz wszystkich elementów odpowiedzialnych za uszczelnienie turbiny.

Montaż

Po przeprowadzeniu wymiany uszkodzonych części dokonuje się złożenia układu turbodoładowania – wcześniej jednak należy wyważyć rdzeń turbosprężarki, aby aby wyeliminować wszelkie drgania i opory. Na specjalnej wyważarce w pierwszej kolejności dwustronnie wyważa się wałek turbosprężarki dwustronnie, a następnie koło kompresji. Następnie składa się rdzeń turbiny, czyli tzw. koras, który zostaje doważony i sprawdzony po względem szczelności, wibracji i wielu innych funkcji.

W dalszej kolejności montuje się jedną z najważniejszych części turbosprężarki – kierownicę zmiennej geometrii, oczywiście w przypadku turbosprężarek ze zmienną geometrią. Ostatni etap to montaż rdzenia turbosprężarki z muszlą ssącą i wydechową oraz zamontowanie zaworu sterującego i jego ustawienie.