Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

SuperTurbo

Jak dbać o turbosprężarkę ?

Na forach o tematyce samochodowej aż roi się od sformułowań typu: „padło mi turbo” I nic dziwnego bowiem część ta pracuje w ekstremalnie trudnych warunkach. Faktem jednak jest, iż prawidłowo użytkowana turbosprężarka, powinna wytrzymać setki tysięcy przejechanych kilometrów. Zatem jak dbać o turbosprężarkę?

Po pierwsze schłodzenie:

To kardynalna zasada użytkowników aut z turbiną. Jazda, szczególnie bardzo dynamiczna, mocno rozgrzewa turbo, więc obowiązkowo należy pamiętać, o tym aby po zatrzymaniu dać możliwość schłodzenia turbinie.

Jeśli wyłączymy silnik natychmiast, przerywamy cyrkulację oleju chłodzącego, co z kolei prowadzi do szybszego zużycia jej części, a także powstawania zwęglonych osadów utrudniających coraz bardziej pracę sprężarki. Jeśli wiec zastanawiasz się jak dbać o turbosprężarkę pamiętaj przede wszystkim, że warto odczekać kilkadziesiąt sekund przed zgaszeniem silnika.

Po drugie rozgrzanie:

Niemniej ważne jest ostrożne traktowanie zimnego silnika, ponieważ w pierwszych sekundach pracy motoru, turbina praktycznie nie jest smarowana. Należy pamiętać o tym, iż prawidłowe smarowanie zapewni nam rozgrzany olej a ten rozgrzewa się dużo wolniej od płynu chłodzącego. Dlatego, w szczególności zimą, nie należy wkręcać obrotów powyżej 3000 przez dobre kilkanaście minut jazdy, kiedy nabierzemy pewności że olej ma już właściwą temperaturę.

Po trzecie dbanie o regularne wymiany oleju i filtrów:

Z pewnością w utrzymaniu turbiny w dobrej kondycji pomoże również regularna wymiana oleju i filtra powietrza, co uchroni ją przed kontaktem z mikrozanieczyszczeniami. Ważnym aspektem jest również utrzymanie szczelności układu dolotowego. Jak widać dbać o turbosprężarkę nie jest wcale trudno. Wystarczy zapamiętanie kilku zasad nie wymagających dodatkowych nakładów finansowych.