Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

lkjgh turbosprężarka
Lepsza Turbosprężarka

Objawy awarii turbosprężarki – najczęstsze uszkodzenia

Turbosprężarka to urządzenie, które ze względu na trudne warunki pracy i specjalne wymagania eksploatacyjne często ulega awariom. Każdy, kto kiedykolwiek musiał oddać ją do naprawy, lub co gorsza wymienić, wie, jak bardzo kosztowne jest to przedsięwzięcie. Ci natomiast, których nie spotkało jeszcze nieszczęście usterki turbiny, powinni robić wszystko, by nadal utrzymywać ją w świetnej formie. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia, należy zareagować już przy pojawieniu się pierwszych objawów, gdyż ich zbagatelizowanie może doprowadzić do jeszcze większej awarii i znacznego poszerzenia zakresu naprawy.

Głośna praca silnika

Odgłosy wydobywające się spod maski podczas pracy silnika są oczywiście czymś zupełnie normalnym – sama turbosprężarka obracająca się z prędkością nawet 200 tyś. obr/min. jest dość hałaśliwa, a do tego dochodzi jeszcze praca innych podzespołów. Jeśli jednak dźwięk staje się głośniejszy niż zwykle i niepokojący, może to świadczyć o uszkodzeniu urządzenia albo o nieszczelności w układzie wydechowym lub dolotowym.

Nienaturalne odgłosy emitowane przez turbinę najczęściej spowodowane są utratą doważenia zespołu wirującego, co w konsekwencji prowadzi do całkowitego zniszczenia turbosprężarki, a czasem nawet poważnej awarii silnika. Oczywiście nie każdy dziwny dźwięk wydobywający się z spod maski musi oznaczać uszkodzenie turbiny, jednak jest kilka cech charakterystycznych właśnie dla dźwięku sygnalizującego usterkę tego podzespołu. Jeśli więc występuje odgłos tarcia o siebie metalowych części, świst pojawia się w zakresie pracy od około 1900obr/min w górę, i/lub dźwięk nasila się przy zwiększaniu obciążenia jednostki napędowej, powinno zaświecić się nam czerwone światło.

Zmniejszone przyspieszenie

Jedną z widocznych oznak awarii turbosprężarki jest zmniejszenie przyspieszenia. Jeśli turbosprężarka nie działa prawidłowo, Twój samochód będzie wydawał się wolniejszy i ospały podczas przyspieszania. Zauważysz to szczególnie przy próbie wyprzedzania na autostradzie lub przy wjeżdżaniu na rampę.

Zwiększone zużycie oleju

Turbosprężarki używają oleju do smarowania swoich łożysk i turbin. Kiedy te elementy zaczynają szwankować, może to spowodować wzrost zużycia oleju z powodu wycieków oleju z uszkodzonych uszczelek. Kontroluj poziom oleju, jeśli podejrzewasz, że Twoje turbo może mieć problemy.

Niebieski dym wydobywający się z wydechu

Jeśli niebieski dym zaczyna wydobywać się z rury wydechowej podczas przyspieszania, to często jest to znak, że coś jest nie tak z turbosprężarką. Niebieski dym jest spowodowany przez palący się olej silnikowy, który wycieka do komory spalania przez uszkodzone uszczelki i pierścienie.

Gwiżdżący dźwięk

Innym częstym objawem zbliżającej się awarii turbosprężarki jest słyszenie nietypowych gwiżdżących lub syczących dźwięków podczas jazdy. Dźwięki te mogą wskazywać, że z pęknięć lub otworów w układzie dolotowym za turbo ucieka powietrze.

Dźwięk alarmu/kontrolki

Jeśli usłyszysz głośny dźwięk przypominający syrenę dochodzący spod maski, może to być znak, że system bezpieczeństwa Twojego samochodu wykrył niskie ciśnienie doładowania z powodu wadliwie działającego wastegate wewnątrz obudowy turbiny.

Czarny/biały dym

Czarny lub biały dym wydobywający się z rury wydechowej może (lecz oczywiście nie musi) świadczyć o awarii lub złej pracy turbosprężarki. Jeśli spaliny są czarne, a dodatkowo zauważalny jest spadek mocy silnika, może to oznaczać, iż do cylindrów dostaje się za mało powietrza lub że pojawiły się nieszczelności pomiędzy turbosprężarką, a kolektorem dolotowym.

Może tak być w przypadku, gdy uszkodzeniu uległo koło kompresji, wirnik turbiny lub łopatki zmiennej geometrii. Z kolei biały lub siwy dym, któremu często towarzyszy zapach spalonego oleju, może świadczyć właśnie o spalaniu oleju silnikowego.

 

 

 

Awaria turbiny Diesel

Awaria turbiny w samochodzie z silnikiem Diesla może skutkować poważnymi uszkodzeniami i kosztownymi naprawami. Turbina, która jest kluczowym elementem systemu turbosprężarki, jest odpowiedzialna za sprężanie powietrza i wtłaczanie go do komory spalania silnika. Gdy turbina diesel ulegnie awarii, może to spowodować spadek mocy, wzrost zużycia paliwa, a nawet całkowitą awarię silnika.