Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

tregf turbosprężarka
Wszystko o Turbosprężarkach

Po co nam olej silnikowy?

O tym, że w silniku spalinowym musi być olej, wie każdy. Każdy również wie, iż jego podstawową funkcją jest ochrona przed zatarciem ruchomych części, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, czy turbosprężarka. Czy jednak byłoby to wystarczającym powodem wprowadzenia dla każdego kierowcy obowiązku okresowej wymiany oleju silnikowego w aucie? Z pewnością nie. Świadczy to o tym, iż ma on o wiele więcej istotnych zadań do spełnienia.Odpowiedź na tytułowe pytanie wbrew pozorom nie jest więc taka prosta, gdyż współczesne oleje silnikowe, oprócz smarowania, mają jeszcze szereg innych zastosowań. Zastanówmy się więc, dlaczego olej jest aż tak ważny dla pracy samochodu.

Czy właściwie jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest substancją smarną, której podstawowym składnikiem w około 99% procentach jest tak zwany olej bazowy, zaś 1% stanowią dodatki wzbogacające, nadające mu specjalne właściwości(procentowa zawartość oleju bazowego i dodatków może być inna w zależności od jakości oleju oraz przeznaczenia). Mogą to być dodatki przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, powiększające smarność czy obniżające temperaturę krzepnięcia. Wyróżnia się trzy podstawowe typy olejów silnikowych: mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Oleje mineralne otrzymywane są przez przeróbkę ropy naftowej i stanowią mieszaninę węglowodorów o różnej budowie i własnościach, syntetyczne mogą być węglowodorowe lub niewęglowodorowe, natomiast półsyntetyczne to takie, w których najczęściej około 60% stanowi olej mineralny, zaś reszta, czyli ok. 40%, to olej syntetyczny.

Funkcje oleju silnikowego

Jak wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona silnika poprzez zapobieganie bezpośrednim kontaktom jego metalowych części. Smar ten oddziela bowiem od siebie metalowe elementy tzw. filmem olejowym, czyli bardzo cienką warstwą oleju, która zmniejsza tarcie do minimum. Na tym jednak jego funkcje się nie kończą. Od nowoczesnych olejów silnikowych wymaga się również, aby oprócz smarowania oddziaływały antykorozyjnie na poszczególne metalowe części silnika. Neutralizują one bowiem korozję dzięki swoim właściwościom myjąco-dyspergującym. Silne związki myjące zawarte w smarze chronią ponadto delikatne części silnika przed wszelkimi zabrudzeniami i utrzymują zbierający się brud w jak największym rozproszeniu, co zapobiega powstawaniu dużych skupisk, które mogą prowadzić do zapychania się filtrów. Zadaniem oleju silnikowego jest również chłodzenie poszczególnych elementów silnika, głównie łożysk i tłoków. Olej silnikowy ma również właściwości przeciwpienne, które zapobiegają nasyceniu oleju powietrzem, co może doprowadzić do zatarcia silnika. Podsumowując, olej silnikowy ogranicza zużycie ruchomych części silnika i znacznie przedłuża jego żywotność – warto więc zadbać o to, by wyposażyć nasz samochód w olej jak najwyższej jakości i regularnie go wymieniać.