Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

kjhgkh turbosprężarka
Informacje o Turbosprężarkach

Turbosprężarka hybrydowa – co to jest?

Wśród powiązanych ze sportem pojęć motoryzacyjnych coraz częściej spotyka się zwrot „turbosprężarka hybrydowa”. Każdy mężczyzna, który ma styczność z samochodami i choć trochę interesuje się „czterema kółkami” wie, czym jest i jak działa turbosprężarka, jednak pojęcie hybrydowego turbo jest obce większości z nas. Dlatego dziś w naszym serwisie postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco to pojęcie, aby poszerzyć Waszą wiedzę i ukazać możliwości, jakie drzemią w tym urządzeniu. Zapraszamy do lektury!

 

Czym jest turbosprężarka hybrydowa?

Turbosprężarka hybrydowa to typowa turbosprężarka, w której dokonano pewnych modyfikacji dla uzyskania właściwości i parametrów nieosiągalnych dla standardowych podzespołów. Turbiny, w których nie wprowadzono żadnych zmian, zazwyczaj muszą stanowić złoty środek pomiędzy czasem reakcji na wciśnięcie pedału gazu, a sprawnością przy wysokich obrotach. Wyczynowe silniki muszą łączyć w sobie obie te cechy, dlatego właśnie na ich potrzeby w specjalistycznych zakładach tworzy się turbosprężarki hybrydowe. Są to urządzenia przeznaczone typowo pod sportowe osiągi, ponieważ poprzez wprowadzone w nich modyfikacje są one znacznie mniej trwałe i niezbyt dobrze nadają się do pojazdów, których głównym przeznaczeniem jest transport osób z punktu A do B.

W jaki sposób wykonuje się turbosprężarki hybrydowe?

Turbosprężarka hybrydowa najczęściej powstaje poprzez połączenie części dwóch turbosprężarek o różnych rozmiarach. Strona „zimna”, czyli odpowiedzialna za przepływ powietrza, pochodzi z większej turbiny, aby zapewnić odpowiednio duży przepływ powietrza. „Gorąca” część jest mniejsza, jednak przetacza się jej wnętrze i zakłada większy wirnik, aby przy większym ciśnieniu spalin moc urządzenia była wystarczająca do zapewnienia właściwych obrotów i wystarczającej dawki powietrza dla cylindrów.

Zalety turbosprężarki hybrydowej

Jak już wspominaliśmy, największą korzyścią jest szybka reakcja silnika na wciśnięcie pedału gazu, przy jednoczesnym zachowaniu dużego przepływu powietrza na wysokich obrotach. Dodajmy do tego, że najczęściej pasuje w miejsce standardowego turbo, dlatego nie trzeba wprowadzać dodatkowych zmian w komorze silnika. Jej zastosowanie często nie wymaga także wymiany kolektora dolotowego oraz układu wydechowego (choć w niektórych przypadkach jest to konieczne). Jest to zatem świetna opcja, aby poprawić osiągi bez dużych i kosztownych zmian w samochodzie.

Turbosprężarka hybrydowa to ciekawy produkt, który z pewnością zaciekawi wszystkich fanów tuningu. Jest dobrym rozwiązaniem dla tych motomaniaków, którzy chcieliby ze swojego silnika „wyciągnąć” więcej mocy, a przy tym nie zmieniać wszystkich układów w samochodzie. Turbosprężarki hybrydowe są coraz szerzej dostępne w ofercie wielu firm, dlatego każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie.