Turbosprężarki Serwis, naprawa i regeneracja

gvfd turbosprężarka
Informacje o Turbosprężarkach

Układ dolotowy, czyli jak samodzielnie bez turbosprężarki zwiększyć moc silnika

Turbosprężarka to bardzo efektywne rozwiązanie pozwalające na zwiększenie mocy silnika, choć przy tym jest jednocześnie stosunkowo drogie. Wymiana turbosprężarki na większą lub zamontowanie jej w samochodzie, który do tej pory nie był w nią wyposażony, to koszt rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Co zrobić, by niższym kosztem zwiększyć moc silnika? Jedną z odpowiedzi jest – to samo co turbosprężarka (choć na nieco mniejszą skalę), czyli zapewnić lepszy dostęp powietrza do silnika. Można tego dokonać poprzez modyfikację układu dolotowego, o czym opowiemy w poniższej publikacji.

Po co modyfikować układ dolotowy?

Ideą modyfikacji układu dolotowego jest dostarczenie większej ilości powietrza do silnika, aby komputer, zwany ECU, dozował większą ilość paliwa, wpływając na moment obrotowy. Producenci samochodów tak projektują fabryczne doloty powietrza, by zapewniały jego wystarczającą ilość i mieściły się w komorze silnika, dlatego często są one dość skomplikowane i utrudniają optymalny przepływ. Jednak możliwe jest zmniejszenie oporów jego przepływu i zwiększenie wydajności. Można tego dokonać kilkoma prostymi sposobami, które nie wymagają wielkich zdolności mechanicznych i można je wykonać nawet samemu. Trzeba jednak pamiętać, że błąd w modyfikacji może pogorszyć osiągi, zamiast je poprawić, dlatego trzeba do nich podchodzić z rozsądkiem i rezerwą.

Zmiana filtra powietrza na stożkowy

Stożkowe filtry powietrza, które często nazywa się też stożkowymi, mają bardzo mały opór w porównaniu do tradycyjnych, dlatego mogą mieć duży wpływ na osiągi silnika. Ich montaż na ogół nie jest zbyt skomplikowany, dlatego to często wykonywana modyfikacja. Niektórzy zapominają jednak o tym, że powietrze docierające przez taki filtr musi być jak najchłodniejsze, i nie stosują zalecanych osłon termicznych, co skutkuje czasem nawet zmniejszeniem mocy silnika. By maksymalnie wykorzystać zalety filtra, należy go osłonić izolacyjnymi ściankami, czy to sprzedawanymi wraz z filtrem, czy też wykonanymi samodzielnie, odcinając w ten sposób dostęp powietrza znad rozgrzanego silnika.

Zmiana lokalizacji wlotu powietrza

Wlot powietrza w typowych samochodach jest często umieszczony w miejscach o jego małym przepływie, co znacznie ogranicza jego ilość dostarczaną do cylindrów. Zazwyczaj można jednak nieco go zmodyfikować, tworząc prosty układ rur, którego wlot zostanie umieszczony w jak najdogodniejszym miejscu. Dobrze dobrana lokalizacja wlotu powietrza nie tylko zwiększy jego ilość docierającą do silnika, ale także pozwoli obniżyć temperaturę, co bardzo korzystnie wpływa na osiągi. Trzeba jednak pamiętać, by był to możliwie jak najprostszy układ, bez zbędnych zagięć i przewężeń – stworzenie skomplikowanego dolotu wymaga dużej ilości trudnych obliczeń, których większość z nas z pewnością nie byłaby w stanie dokonać.